Oliwa z oliwek

Skocz do: nawigacja, szukaj

Oliwa z oliwek jest jednym z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wykorzystywanych tłuszczów roślinnych. Najszersze zastosowanie znajduje oczywiście w kuchni, ale jest również stosowana w przemyśle kosmetycznym. Dzięki wspaniałym właściwościom zyskuje w niesamowitym tempie coraz większą rzeszę zwolenników.

Właściwości Oliwy[edytuj]

Oliwa z oliwek poza smakowymi walorami doceniana jest z powodów zdrowotnych. Jest źródłem witamin A, E, D i K. Przeciwdziała zakrzepom i jest pomocna w walce z miażdżycą,, kamicą żółciową, nieżytach i owrzodzeniach żołądka, oczyszcza, reguluje procesy trawienne, przez co stosowana jest często jako naturalny lek w przypadku zaparć. Oliwa z oliwek jest bardzo bogata w sterole – wpływa na ograniczenie wchłaniania jelitowego spożytego cholesterolu, przez co pomaga w zachowaniu równowagi między złym i dobrym cholesterolem w organizmie. Uzupełnia w organizmie również tokoferole, składniki fenylowe i karoteny. Polifenole zawarte w oliwie podnoszą jej skuteczność w zapobieganiu tworzeniu się wolnych rodników. Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Oliwa z oliwek jest bardzo bezpiecznym tłuszczem do smażenia, ponieważ ma wysoką temperaturę spalania, dzięki temu nie musimy się obawiać, że podczas przygotowywania dania z tłuszczu wydzielą się szkodliwe substancje. W przemyśle kosmetycznym polecana jest szczególnie przy suchej, źle ukrwionej, dojrzałej, łuszczącej się, pękającej skórze, stosowana w maskach do włosów, do pielęgnacji paznokci. Oliwka ma właściwości rozgrzewające i poprawiające ukrwienie.

Otrzymywanie oraz rodzaje[edytuj]

Oliwa z oliwek otrzymywana jest w wyniku procesu tłoczenia „na zimno” lub „na gorąco” miąższu owoców oliwki. Poprzez pierwsze tłoczenie na zimno dojrzałych, świeżych oliwek uzyskuje się oliwę najbardziej wartościową, nazywaną Extra Virgin. Nie jest ona w ogóle poddawana procesom chemicznym, ma zielonkawo-żółty kolor, dosyć intensywny smak, nie jest zupełnie klarowna, a w niskich temperaturach ma tendencje do mętnienia, co nie wpływa na jej jakość,oraz właściwości. Ze względu na bardzo intensywny smak doskonale sprawdza się jako przyprawa do wielu potraw, baza do dań, sałatek, świeżych warzyw, serów oraz sosów. Rewelacyjnie sprawdza się jako tłuszcz do smażenia i do gotowania. Często na sklepowych półkach w sąsiedztwie oliwy Extra Virgin znajdujemy oliwę Pure. Jest to oliwa zawierająca rafinowaną oliwę z oliwek i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ma znacznie łagodniejszy smak, jaśniejszy kolor, jest mniej mętna. Stosowana jest głównie do smażenia i gotowania, rzadziej wykorzystywana w kuchni jest do sosów i sałatek. Bardzo często dzięki temu, że jest łagodniejsza niż Oliwa Extra Virgin jest stosowana do słodkich wypieków i przyrządzania deserów. Oliwa Sansa lub Pomace Oil jest odmianą tłoczoną z wytłoków oliwnych. Zalecana jest najczęściej do smażenia, jest najmniej wartościowym produktem, pozbawionym najlepszych właściwości oliwy.

Przechowywanie[edytuj]

Oliwę należy przechowywać w mało nasłonecznionych, chłodnych miejscach, aby nie dopuścić do jej zepsucia. Lepiej kupować oliwę w ciemnej butelce i jeśli wiemy, że nie będzie wykorzystana bardzo szybko kupujmy te w szklanych butelkach.