Edytujesz Winogrona

Skocz do: nawigacja, szukaj

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.
Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
Winorośl (Vitis L.) – rodzaj pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych, obejmujący około 60 gatunków. Gatunkiem typowym jest Vitis vinifera L.
 
  
=== Charakterystyka ===
 
Charakterystyka
 
Łodyga - Długowieczne, zdrewniałe pędy dochodzące do 50 m, pnące się lub płożące.
 
Liście - Złożone, 3- do 5-klapowe, czasem dłoniastozłożone lub piłkowane.
 
Kwiaty - Małe, rozdzielno- lub obupłciowe zebrane w groniaste kwiatostany.
 
Owoce - Jagody nazywane winogronami o 2 do 4 nasionach.
 
 
=== Systematyka ===
 
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe (Rosidae Takht.), nadrząd Vitanae Takht. ex Reveal, rząd winoroślowce (Vitales Reveal), rodzina winoroślowate Vitaceae Juss., podrodzina Vitoideae Eaton, plemię Viteae Dumort., rodzaj winorośl (Vitis L.)
 
 
; Gatunki (wybór):
 
* winorośl amurska (Vitis amurensis)
 
* winorośl japońska (Vitis coignetiae)
 
* winorośl lisia, w. labruska (Vitis labrusca)
 
* winorośl pachnąca, w. nadbrzeżna (Vitis riparia)
 
* winorośl piaskowa, w. skalna (Vitis rupestris)
 
* winorośl właściwa, w. winna, latorośl winna) (Vitis vinifera L.)
 
* winorośl zimowa, w. truskawkowa (Vitis vulpina)
 
* winorośl letnia (Vitis aestivalis)
 
* winorośl popielata (Vitis cinerera)
 
* winorośl dębowa (Vitis lincecumii)
 
* winorośl wapniolubna (Vitis berlandieri)
 
 
Jest ich znacznie więcej; sami Amerykanie (tylko USA, nie obie Ameryki) doliczyli się u siebie kilkudziesięciu gatunków winoroślowatych; pewna ich część została "spożytkowana" w postaci krzyżówek międzygatunkowych, dzięki którym uprawa winorośli w ostatnich dziesięcioleciach rozszerzyła się znacznie na terenach, gdzie wcześniejsze próby uprawy Vitis vinifera kończyły się niepowodzeniem. Chodzi tu głównie o obszary o chłodniejszym klimacie (w tym Polska, a nawet część Skandynawii), na których konieczna jest wyższa odporność mrozowa, a krótszy okres wegetacyjny i mniejsze nasłonecznienie preferują krzyżówki o odpowiednich cechach. Są to przede wszystkim odmiany wczesne i bardzo wczesne, zdolne wykształcić owoce i doprowadzić je do stanu dojrzałości w krótszym okresie. Rzutuje to zapewne na wydajność, lecz nie przekreśla celowości ekonomicznej.
 

Wszelki wkład na Przepisy Kulinarne - WikiKuchnia.org może być edytowany, zmieniany lub usunięty przez innych użytkowników. Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych (zobacz także Przepisy Kulinarne - WikiKuchnia.org:Prawa_autorskie). PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

W celu ochrony przed zautomatyzowanym spamem edycyjnym, proszę wpisać poniższy tekst CAPTCHA:

Anuluj | Pomoc w edycji (otwiera nowe okno)