Kategoria:Pizza: Różnice pomiędzy wersjami

Skocz do: nawigacja, szukaj
m (zmiany redakcyjne)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Kategoria:Strona główna]][[kategoria:kuchnia włoska]]
+
Pizza – potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Często uznawana za fast food. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno.
'''--[[Użytkownik:Pływak|Pływak]] 21:10, 4 mar 2008 (CET)''PIZZA WYKWINTNA
+
Tradycyjnym miejscem spożywania pizzy są pizzerie, lokale gastronomiczne specjalizujące się w przyrządzaniu i serwowaniu pizzy.
Składniki:
+
Historia[edytuj]
mąka 550            50dk
+
olej                3/4 szklanki
+
śmietana 12%          3 łyżki
+
jaja                  3 szt.
+
drożdże instant około 8g tojest 1 opakowanie
+
mleko              100ml.
+
cukier                1 łyżeczka
+
sól                  1 łyżeczka
+
pieczarki,puszka tuńczyka w sosie własnym
+
plastry sera Gouda,groszek konserwowy,
+
kukurydza konserwowa,ketchup.
+
  
Wykonanie:
+
Przypuszcza się[potrzebne źródło], że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów, w XVII-wiecznym Neapolu do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować sos pomidorowy.
Zarobić ciasto,rozwałkować go na dużej blasze,      
+
Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.
obłożyć składnikami,następnie piec około 25min.
+
 
w temperaturze 200 stopni.
+
 
  04.03.2008
+
[[Kategoria:Strona główna]][[kategoria:kuchnia włoska]]

Aktualna wersja na dzień 18:15, 16 sty 2012

Pizza – potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Często uznawana za fast food. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno. Tradycyjnym miejscem spożywania pizzy są pizzerie, lokale gastronomiczne specjalizujące się w przyrządzaniu i serwowaniu pizzy. Historia[edytuj]

Przypuszcza się[potrzebne źródło], że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów, w XVII-wiecznym Neapolu do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować sos pomidorowy. Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.

Strony w kategorii „Pizza”

Poniżej wyświetlono 8 spośród wszystkich 8 stron tej kategorii.