Edytujesz Kategoria:Kuchnia węgierska

Skocz do: nawigacja, szukaj

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.
Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
 
[[grafika:Flaga-wegry.png|left|Kuchnia węgierska]]
 
[[grafika:Flaga-wegry.png|left|Kuchnia węgierska]]
Kuchnia węgierska najczęściej kojarzy nam się z papryką, która używana jest w większości potraw z tego regionu. Zasadniczo nie ma w tym stwierdzeniu żadnego błędu, niemniej jeszcze na początku XIX wieku mało która węgierska książka kucharska prezentowała na swoich kartach przepisy, które wykorzystywały paprykę. Jej pojawienie się w Europie, a więc i na Węgrzech, zbiegło się z odkryciami Kolumba, ale również poprzez Turcję. To właśnie dzięki temu drugiemu krajowi popularne warzywo stało się jednym z elementów kulinarnych receptur, gdyż w trakcie okupacji tureckiej papryka była jedną z tych jarzyn, które przez najeźdźców były hodowane. Dopiero z upływem lat, ze szczególnym nastawieniem na XX wiek papryka stała się jednym z najważniejszych składników węgierskich garnków i patelni.
+
Kraj, z którym łączą nas więzy historyczne (wszak Polak - Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki) mimo totalnie niezrozumiałego języka.  
W kuchni węgierskiej dominująca rolę posiada wieprzowina oraz smalec wieprzowy. Rzecz jasna wraz z modą na zdrowie żywienie sytuacja ta zaczęła się zmieniać, niemniej w tych najbardziej tradycyjnych przepisach natkniemy się głównie na produkty pochodzenia wieprzowego. Potrawy mięsne są najczęściej duszone wraz z cebulą oraz doprawiane kwaśną śmietaną, która służy również jako zagęszczacz do zup.
+
 
Węgierski gulasz to kolejne danie, które jest charakterystyczne dla tamtego regionu. Jednakże jest on nieco inaczej gotowany, niż dzieje się to chociażby u nas. W wydaniu węgierskim jest to bardziej gęsta zupa lub mięsne ragout, z cebulą, papryką oraz gotowanymi razem ziemniakami pokrojonymi w kostkę. Gulasz w naszym rozumieniu to porkolt, gdzie jest znacznie więcej cebuli, sos ma większą gęstość, a całość jest przez znacznie dłuższy czas duszona, niż gotowana.
+
Wpływ na kuchnię polską był duży - gulasze, paprykarze mają rodowód węgierski.
Potrawom towarzyszą na talerzu najczęściej ziemniaki, ryż, kluski, tarte ciasto tarhonya oraz makarony zmieszane z warzywami, do których zaliczamy zielony groszek, fasolkę szparagową, kalarepę, czy strąki papryki.
+
 
Ryby są tu nieco mniej popularne, gdyż Węgry nie mają dostępu do ryb słonowodnych, opierając się głównie na słodkowodnych. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami są fogasz i czeczuga.
+
[[Kategoria:Strona główna]]
Oczywiście w tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć deserów, które również są obecne w książkach kucharskich występujących na terenie Węgier. Tamtejszy strudel, zwany vargabeles, to strudlowe ciasto, przekładane ugotowanym makaronem wymieszanym z twarogiem, jajkami, cukrem, kwaśną śmietaną i rodzynkami. Całość pieczona jest w piekarniku. Węgry słyną z swoich słodkich wypieków, które są w stanie konkurować z Szwajcarskimi, czy Francuskimi.
+
Wina węgierskie straciły nieco na swoim prestiżu, ustępując miejsca trunkom z Włoch oraz Francji, niemniej wśród wielu osób wciąż ciesza się sporym uznaniem. Biały tokaj, czy czerwony egri bikaver są najznamienitszymi reprezentantami gatunku.
+

Wszelki wkład na Przepisy Kulinarne - WikiKuchnia.org może być edytowany, zmieniany lub usunięty przez innych użytkowników. Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych (zobacz także Przepisy Kulinarne - WikiKuchnia.org:Prawa_autorskie). PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

W celu ochrony przed zautomatyzowanym spamem edycyjnym, proszę wpisać poniższy tekst CAPTCHA:

Anuluj | Pomoc w edycji (otwiera nowe okno)